Marangozluk, Teknik Bilgi

Doğru Zımpara Seçimi Nasıl Yapılır

Zımpara seçimi bir ahşap projesinin olmazsa olmaz ihtiyaçlarından birisidir. Özellikle boya uygulamalarında doğru bir zımpara kağıdını kullanmadığınız takdirde büyük hayal kırıklıkları yaşamanız olasıdır. Peki onlarca zımpara kağıdı arasından doğrusunu nasıl seçmelisiniz? Gelin bir göz atalım:

Zımpara Kâğıdı Çeşitleri ve Üretimi

Zımpara kağıdı üretilirken doğal ya da  sentetik malzemelerden oluşan ince parçacıklardan imal edilirler. Parçacıklar, elekler yardımıyla elenirler ve boyutlarına göre sınıflandırılırlar. Sınıflandırılma sonrası yapışkanlı kağıt, sünger ve kumaş tarzı bir tabana yapıştırılırlar. 

Zımpara kağıdı tanecik boyutlarını ayırt etme önemlidir, zira her bir proje farklı tanecik boyutuna ihtiyaç duyar. Tanecik boyutları ise çeşitli kurumlarca standart hale getirilmiştir.

Detay bir bilgi olarak, kabul gören 4 kurum ve kuruluşu da aşağıya not edelim. Ülkemizde kabul görülen ölçü birimi CAMI‘dır fakat FEPA‘ya da rastlayabilirsiniz.

 • Coated Abrasive Manufacturers Institute(Amerikan Standardı): CAMI
 • Federation of European Producers of Abrasives(Avrupa Standardı): FEPA 43-1984 R 1993
 • The International Organization for Standardization(Uluslararası Zımpara Standardı): ISO 6344
 • Japanese Industrial Standards(Japon Standardı): JIS R6001-87

CAMI ölçeğinde, zımpara kağıdı tanecikleri mikron cinsinden ölçülür ve bir mikronun ne kadar küçük olduğu hakkında bir fikir edinmek için 100’lük bir zımpara kağıdını inceleyin. Kağıt üzerindeki küçük tanecikler yaklaşık 141 mikron büyüklüğündedir, bu da yaklaşık bir cm’nin 0.002’sine eşittir. Yani, çok küçük. (İnsan gözünün görebildiği en küçük obje limiti 40 mikrondur)

FEPA ölçeğiyle ölçeklendirilen tanecik, tanecik numarasından önce bir “P” harfi ile gösterilir. Aslında çok fazla derecelendirme çeşidi olsa da FEPA boyutlu zımpara kağıdı satın alıyorsanız, aşağıda sık kullanılan CAMI boyutları size ona karşılık gelen FEPA boyutları hakkında bir fikir verecektir. FEPA boyutları CAMI boyutlarıyla aynı değildir, ancak en yakın iki FEPA sayısından birini seçerek çok yakın bir zımpara kağıdı almış olursunuz.

40 Kum80 Kum100 Kum120 Kum220 Kum400 Kum
CAMI40'lık80’lik100’lük120’lik220’lik400’lük
FEPAP-36 veya P-40P-80 veya P-100P-100 veya P-120P-120 veya P-150P-180 veya P-220P-600 veya P-800
Ekstra KalınKalınOrta Kalınİnce İnceEkstra İnce
 • Ekstra Kalın Zımpara Kağıdı 24 – 36’lık zımpara kağıdına karşılık gelen oldukça sert bir malzemedir. Asla çıkamayacağını düşündüğünüz boyayı ve verniği temizlemek için kullanılır. Eski zeminlerin zımparalanması da ekstra kalın zımpara kağıdının aşındırıcılığına ihtiyaç duyabilir. Bu zımpara kağıtlarını en zor işlerde kullanabilirsiniz.
 • Kalın Zımpara Kağıdı: ahşabın kabaca şekillendirilmesinde ve hafif poliüretan katlar gibi önceki yüzeylerin çıkarılmasında kullanılır. Kalın zımpara kâğıdı yaklaşık 40 ila 60’lık zımpara kağıdına karşılık gelir.
 • Orta Zımpara Kağıdı: yaklaşık 60 ila 100’lük ölçeğe denk gelir. Bazı son şekillendirme işlerinde kullanılır. Kaba ahşabın ilk zımparası ve ahşaptaki planya izlerinin giderilmesi gibi işler genellikle en iyi şekilde orta zımpara kâğıdı ile yapılır.
 • İnce Zımpara Kâğıdı: 120 ila 220’lik ölçeğe karşılık gelir. Çoğu ev atölyesinde, bu zımpara kâğıdı iş bitmeden önce yapılacak son zımparalama için yeterli olacaktır.
 • Ekstra İnce Zımpara Kağıdı: genellikle boya veya vernik katları arasında kullanılır. 240, 320 ve 400’lükleri çok ince olarak adlandırılırken, 600'lüğe kadar olanlar ise ekstra/süper ince olarak adlandırılır ve parlatma işleri için en uygun olanlar da bunlardır.

Tanecik Malzemesini Seçmek

Projenizin başarısını yalnızca zımpara kağıdı taneciklerinin yoğunluğu belirlemez, aşındırıcı malzemenin tipi de önemlidir. Bazı tanecik türleri, düz ve kumlu malzeme türlerine (örneğin ahşap veya metal gibi) uygundur. Çoğu üretici, ürün etiketlerinde zımpara kağıdını kullanmanın en uygun olduğu malzemeleri sıralar, ancak alışveriş yapmadan önce ne tür bir tanecik malzemesine bakılacağına karar vermek akıllıca bir yaklaşım olacaktır.

Çakmak Taşı (Cam Zımpara Kağıdı): Doğal bir tanecik olarak çakmak taşı, eski vernik veya boya gibi unsurları zımparalamak için çok dayanıklı ve uygundur fakat cam zımpara kağıdı kolayca parçalanır ve nadiren ahşap işleri için kullanılır.

Zımpara Taşı: Doğal bir tanecik olan zımpara taşı kağıdı, çelik ve diğer
metallerdeki korozyonu gidermek ve / veya parlatmak için en sık kullanılan türdür. Parçacıklarının kenarları ahşabı zımparalamak için fazla keskin olabilir.

Garnet Taşı: Başka bir doğal tanecik olan garnet, çakmaktaşı veya zımpara taşından biraz daha yumuşaktır. Genellikle ahşap işlerinde sıkça kullanılır ve kahverengimsi-kırmızı bir renktedir. Ahşabı diğer zımpara kağıtları kadar çabuk zımparalamaz, ancak daha iyi bir yüzey bırakır. Garnet, yüzey zımparalaması için mükemmel bir seçimdir.

Zirkonya Alümina: Sentetik bir üründür. Bu tanecik metal üzerindeki çapakları taşlamak ve kaba ahşabın ilk zımparası için uzun ömürlü ve uygundur. Zirkonya alümina ile metal zımparalanırken tanecikler daha da keskinleşebilir, bu nedenle sık sık zımpara kağıdı değiştirmek zorunda kalmazsınız.

Silisyum karbür: Tüm sentetik aşındırıcıların en dayanıklısıdır. Silisyum karbür, plastik, metal, sert ağaçlar ve yumuşak ağaçlar dahil çok çeşitli malzemelerin zımparalanması için kullanılabilir. Bu kağıt türü esas olarak metalleri cilalamak veya yağlayıcı olarak suyu kullanarak “ıslak zımpara” için kullanılır. Bazı ileri yüzeyler için Silisyum Karbür kağıt kullanılırken, genellikle ahşap işlerinde kullanılmaz.

Alüminyum Oksit: Bir diğer çok dayanıklı sentetik tanecik olan alüminyum oksit, her türlü sert ağacı zımparalamak için iyi bir seçim olmasının yanı sıra, bronz ve alaşımlı çelik gibi çeşitli metallerin zımparalanması ve cilalanması için de uygundur. Elektrikli zımpara makinelerinde en sık kullanılan kâğıt
türüdür. Alüminyum oksit, garnet kağıdından daha dayanıklıdır, ancak garnet kâğıdı kadar hoş bir yüzey sağlamaz.

Peki Hangi Zımpara Nasıl Kullanılmalı?

Özetleyecek olursak zımpara kağıtları zımpara kağıdını oluşturan cm kare başına düşen aşındırıcı parçacıkların sayısına göre derecelendirilir. Sayı ne kadar düşük olursa, zımpara kağıdı o kadar kalın olur.

Aşamalı olarak daha ince zımpara kağıdı ile zımparalamak, önceki kâğıdın bıraktığı çizikleri giderir ve sonunda pürüzsüz bir yüzey bırakır.
Neden tüm projeyi Süper İnce zımpara kağıdı ile zımparalayamıyorum?” diye soruyor olabilirsiniz. Yapabilirsiniz tabii ancak kalın zımpara
kağıtları malzemeyi hızlı bir şekilde temizler ve böylece daha ince kum kağıtları ile çok daha kolay ve daha hızlı zımparalama yapabilirsiniz. Neredeyse tüm tecrübeli marangozların yeni başlayanlara söylediği gibi, zımparalama işini ne kadar çabuk bitirirseniz o kadar iyidir.

Örnek Zımparalama

Genel Özet

Zımpara seçimi için en basit olarak yapmanız gerekenler,

Ahşap Yüzeyde Ölçü Seçimi için:

 • Ahşap yüzeyi düşük ölçülü kalın zımpara ile (40-60 kum)olabildiğince temizleyin ve boyasından/cilasından arındırın.
 • İlk adımda kalın zımpara ile ahşaba verdiğiniz hasarı 100-120 kum ile azaltın.
 • Yüzeyi 220-300 kum ile iyice pürüzsüzleştirin ve boya uygulamanızı gerçekleştirin.

Zımpara taşı için:

Ahşaplar için el ile zımparada ideal taş içerikli zımparalar alüminyum oksit ve garnet taşı içerenlerdir ( Kırmızı-bordo).  Makinanızda kullanacak iseniz Zirkonya Alümina’dır(mavi). Sitemizde bütün çeşitleri  bulabilirsiniz.

Aklınıza takılan bütün sorular için yorum alanından tecrübeli kullanıcılarımızla ve bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Back to list

Bir cevap yazın