Marangozluk

Temel Ahşap İşleme Aletleri

Çatal Ağızlı Çekiç
[/vc_column][/vc_row]

Muhtemelen herkes hayatının bir noktasında çekiç kullanmıştır. Her türlü uygulamaya yönelik çok farklı çekiçler olsa da ağaç ve temel ahşap işlemede çokça kullanılan model; yumuşak, hafif yuvarlatılmış bir baş kısma sahip çatal ağızlı çekiçtir. Çok ağır olmayan aynı zamanda elinize iyi oturan bir çekiç seçmelisiniz. 16 gr veya 20 gr çekiç başlangıç için iyidir.

Cetvel Kare Düzeni

Kare düzeni (aynı zamanda hızlı kare veya çentikli kare olarak da bilinir) paha biçilmez bir temel ahşap işleme aletidir.Bir kalasın ucunu düz bir biçimde kesmek için en hızlı ve en kolay yol değildir.Aynı zamanda 45 dereceye kadar herhangi bir açıyı hızlıca işaretlemek veya 15 cm’ye kadar ölçüm yapmak için de kullanılabilir. Marangozhanede olduğunuz her an arka cebinizde veya bel çantanızda bulunduracağınız kullanışlı bir araçtır.

Şerit Metre

Her çeşit günlük ölçüm için standart bir şerit metre kullanılabilir. Kolaylık sağlamak için hem Amerikan hem de metrik ölçülere sahip bir şerit metre seçebilir veya Amerikan ölçümleri için ayrı bir bant veya cetvel kullanabilirsiniz. Bir şerit metrenin ucundaki kanca hafifçe ileri geri hareket edebilmektedir. Bu, tasarım gereğidir ve ölçüm şeridini bir panelin ucuna takarak veya bir şeye doğru bastırarak ölçüm yapmanızı sağlar.

Maket Bıçağı

Kilitleme mekanizmasına ve değiştirilebilir ağıza sahip bir maket bıçağı ağaç ustalarının en önemli temel ahşap işleme aletidir. Bu çok yönlü kesme cihazı, bir ahşap parçası üzerine işaret çizmek için, bir menteşe yuvasını temizlemek için veya bir bıçağın kullanılmasını gerektiren yüzlerde kullanılabilir. Bir maket bıçağı satın alırken,  metal bir gövdeye sahip ağır hizmet tipi bir bıçak almanızı tavsiye ederiz.

Iskarpela

Güzelce bilenmiş bir ıskarpela, menteşe ve yuva atıklarını temizlemek için idealdir. Düzgün bir teknikle kullanıldığında, bir ıskarpela ile diğer temel ahşap işleme aletleri gibi son derece hassas, temiz kesimler ve çentikler yapabilir. Geleneklerine bağlı ağaç ustaları ve zanaatkarlar ellerinde birçok çeşitte ve boyutta ıskarpela bulundururlar. Ancak başlangıç için en uygun boylar 6, 10, 14, 20 ve 25 mm’dir.

Su Terazisi

Bir ahşap parçasının yatay mı yoksa dikey mi olduğunu anlamak için bir su terazisine ihtiyaç duyarız. Farklı projeler için, farklı uzunlukta su terazilerine sahip olmalısınız.

Tornavida

Elektrikli tornavida, vidalama yapmak için oldukça kullanışlıdır. Ancak bazı projeler düz tornavidanın ince ayarına ihtiyaç duyar. Hem düz kafa hem de yıldız tarzı farklı boyutlarda tornavidaya ihtiyacınız olacaktır. Ayrıca temel kare, torks ve yıldız tornavidalara da sahip olmanız temel ahşap işlemelerinde kolaylık sağlayacaktır.

Oynar Kollu Gönye

Oynar kollu gönye, herhangi bir açıda ayarlanabilmesi ve yerine kilitlenebilmesi dışında, kare ile benzerlik gösterir. Bir açının aynen kopyalanması gerektiği zaman temel ahşap işlemelerinde çok kullanışlıdır.

Çivi Setleri

Bir çivi seti, çivi kafalarını çakmak veya ahşap yüzeyin  hemen altına birleştirmek için kullanılan konik metal zımbadır. Üç farklı çivi çeşidinden oluşan küçük bir set, temel ahşap işleme için ihtiyaç duyacağınız ebatları içerecektir.

Ahşap Rendesi

Her ağaç ustasının sahip olması gereken son temel ahşap el aletlerinden birisi de ahşap rendesidir. Bu geleneksel ahşap işleme aracı, ahşabın ince talaşlarını gidermek ve montaj sırasında kenarları temizlemek için kullanılır. Detaylı bilgi için buradan ulaşabilirsiniz.

Back to list

Bir cevap yazın