Decoration

Atölyeniz İçin Makineler

Ağaç işleme makineleri, portatif olarak kullanılamayacak kadar büyük, ağır, hassas; elektrikli el aletlerdir. Yani, bu aletleri sadece marangozhanenizde kullanabilirsiniz. Neyse ki bu aletler o kadar kullanışlıdır ki ağaç işleme projelerinizi atölyenizde inşa etme konusunda size çok yardımcı olacaktır.

Bu makalede ele alınmayan birçok ağaç işleme makinesi bulunsa da aşağıda özellikle atölyelerde kullanılmak üzere tasarlanmış çok yönlü makinelerin öne çıkanları bulunmaktadır.

Tablalı Testere

Tablalı testere genel anlamda marangozhanenin merkezi olarak kabul edilir. Tablalı testerede çok fazla iş yapılabildiğinden, genellikle marangozhanenin etrafında tasarlandığı tek araçtır. Tablalı testere ağır işlere uygun büyük bir masaya, sağlam bir tahta perdeye ve sağlam bir motora ihtiyaç duyar.

Matkap Tezgahı

Matkap tezgahı, boyut sorunları nedeniyle tipik olarak sadece bir marangozhanede bulunabilen çok yönlü bir ağaç işleme makinesidir. Ahşapta açılması gereken hassas delikleri geleneksel şekilde delmek veya çeşitli açılarda delikler açmak için kullanılabilir. Ayrıca  ofset tezgahı, tamburlu zımpara makinesi olarak da kullanabilirsiniz.

Elektrikli Şerit Testere Makinesi

Tüm ağaç işleme aletleri arasında, ahşaptaki hassas eğrileri kesmek için muhtemelen en kolay yol bir şerit testere makinesi kullanmaktır. Düzgün eğrileri kesmenin yanı sıra, geniş ahşap şeritlerini üzerinde çalışılabilir bir boyuta küçültmek veye kesmek ya da özel proje kullanımları için de idealdir. Radyal kollu testere veya tablalı testerede yapılması planlanan bazı kesimleri yapmak için bile kullanabilirsiniz.

Radyal Kollu Testere

Birçok marangoz radyal kollu testeresi yerine diğer makine seçeneklerini kullanmayı seçer. Ancak, iyi bir radyal kollu testere ile birçok aletin bir araya gelerek gerçekleştirebilecekleri birçok işi tek başına başarabilirsiniz.

Planya

Bir kerestenin bir tarafındaki düz, pürüzsüz bir yüzeyi veya birinci kenara tam olarak dik duran ikinci bir yüzeyi frezelemek için de için en iyi elektrikli el aleti bir planyadır. Planyalar çeşitli şekil ve boyutlarda bulunabilirler, ancak tüm planyalar aynı görev için kullanılır.

Yüzey Planya Makinesi

Keresteler çok kalın olduğunda, onları uygun kalınlığa getirmek  için kullanılan  elektrikli alet yüzey planya makinesidir. Bu kullanışlı araç, marangozun herhangi bir boyuttaki keresteden bir proje için gereken tam kalınlığa sahip bir parçayı elde etmesini sağlayacaktır.

Bir cevap yazın