Ahşap İşleme, Kendin Yap, Marangozluk

Kuş Evi Yapımı

Bu plan doğrudan 5 cm * 10 cm silinmemiş çam kereste kullanılarak oluşturulmuştur. Daha pratik olması açısından ahşap plaka kullanabilirsiniz. Ölçüleriniz düz kesim olduğu sürece kesimi tarafımızca yapılabilmektedir.

Gerekli Malzemeler

  • 5 cm x 10 cm kereste veya bu ölçülere kestireceğiniz masif panel
  • Çivi veya Vida
  • Çivi kullanmayacaksanız, tutkal

Kesim Ölçüleri

  • 2 adet 14 cm x 14 cm plaka (Alt ve Üst )
  • 2 adet 14 cm x 12 cm plaka(Yanlar)
  • 1 adet 14 cm x 13 cm plaka(Ön)
  • 1 adet 14cm x 22cm plaka(Arka)

Projede Kullanılan Ekipmanlar

Kuş evi yapımı projesine başlamadan önce lütfen tüm planı ve tüm yorumları okuyun. Güvenliğiniz için bütün önlemleri alın. Kusuru az, temiz ve düz bir yüzey üzerinde çalışın. Daima düz keresteler ve masif panel kullanın. Vidaları takmadan önce delikleri açmış olun. Fazla tutkalı ahşaptan silin ki leke kalmasın.

Proje gerçek örnek ve çizim olmak üzere iki aşamada anlatılacaktır.

Kereste Alınması ve Kesim İşlemleri

Ağaç cinsi ya da ahşap için tamamen kendi zevkinize göre seçim yapabilirsiniz. Burada kullanılan kereste silinmemiş 2.sınıf bir ağaçtır. Kesim için daire testere kullanılmıştır. Bu testerenin kullanımı tehlikeli olabileceğinden doğrudan bizden kesim yaptırabilir ya da bir ustadan yardım alabilirsiniz.

Deliklerin Açılması

Aşamalarda çivi kullanılmış olsa da tutkal veya hızlı yapıştırıcılar kullanılabilir. Matkap başlıklarıyla asma noktası ve yuva giriş noktası açılarak ürün son aşamasına getirilir.

Bitmiş Görüntü ve Çizim

Görüldüğü üzere kuş evi yapımı oldukça basit aşamalardan oluşmaktadır. Dilerseniz bu aşamalardan önce zımpara yapabilirsiniz ve kıymık gibi problemlerden kurtulmuş olursunuz. Ürünü kuşların kullanacağını varsaydığımızdan ahşap boyası yapılmasını önermiyoruz.

Bu aşamaların daha net görmenizi sağlayacak aşağıdaki görseli inceleyebilirsiniz. Projelerinizi bitirdiğinizde bize mail atmanızla birlikte bu gönderi altında paylaşmaktayız.

Back to list

Bir cevap yazın